Στο  Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, η εθνική μας πόλο Γυναικών συνέτριψε 24-5 το Καζακστάν και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου την Δευτέρα (12/2, 19:30) περιμένει η Ιταλία, στο κατά τεκμήριο σημαντικότερο ματς του τουρνουά.

Η Ελενα Ξενάκη έκανε ό,τι ήθελε στα 2μ., έχοντας δύο γκολ και δύο κερδισμένα πέναλτι στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα, και η εθνική προηγήθηκε 4-1 και 8-2 στο τέλος της εναρκτήριας περιόδου.

Σκόραραν όλες οι παίκτριες γηπέδου της ελληνικής ομάδας, ενώ Σταματοπούλου και Διαμαντοπούλου μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο κάτω από τα δοκάρια.

Οι συνθέσεις:

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ (Μαρίνα Πέρτσεβα): Κολεσνιτσένκο, Πότσινοκ, Γκλούχοβα, Κάπλουν 1, Ραχμάνοβα, Νοβίκοβα 1, Ρούντνεβα, Χριτάνκοβα, Μίρσινα 1, Τσόι 1, Μαρτινένκο, Ντρουζίνινα, Βορόντσοβα 1

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Ξενάκη 3, Ασημάκη 3, Νίνου 4, Β. Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου, Ελληνιάδη 2, Τριχά 2